2.5.3 Katodna cijev

Katodna cijev (CRT - Cathode Ray Tube) predstavlja jedan od najstarijih i najšire primjenjivanih pokazivača. U primjeni se nalazi u vidu matričnog, rasterskog ili grafičkog, vektorskog pokazivača. Rad katodne cijevi kao rasterskog pokazivača je sličan radu katodne cijevi televizora. Rad katodne cijevi kao grafičkog pokazivača je drugačiji od rasterskog i na svom zaslonu pruža puno veću razlučivost podataka. Slika 2.5-3(a) prikazuje najvažnije sastavne dijelove pokazivača s katodnom cijevi. Zagrijavanjem vlakna iz katode se oslobađaju elektroni. Visoki pozitivni napon na zaslonu katodne cijevi privlači oslobođene elektrone. Rešetka oblikuje elektrone u uski snop koji pogađa točkasto mjesto, element slike (pel - picture element) na zaslonu čime se sa fosforiziranog premaza unutarnje strane zaslona odašilju fotoni svjetlosti. Kod jednobojnih cijevi vrsta fosfora određuje boju svjetlosti koju zrači zaslon. Višebojna cijev se sastoji od tri niti s odgovarajućim katodama i tri različita fosforizirana premaza. Fosforizirani premazi odašilju tri različite boje svjetlosti, crvenu, zelenu i plavu čijim se miješanjem dobivaju sve ostale boje.

Slika 2.5-3 Katodna cijev: (a) građa i (b) rasterske crte

 

Ako položaj snopa elektrona na zaslonu ostaje nepromjenjen samo jedno točkasto mjesto odašilje svjetlost, ali ako se snop otklanja, svjetliti će i susjedna točkasta mjesta. Uz vodoravni otklon svjetli vodoravna crta preko zaslona. Uz otklon snopa gore dole, svjetli uspravna crta. Otklon snopa se postiže pomoću sklopa za otklanjanja snopa smještenog na vratu cijevi. Sklop se sastoji od zavojnica za uspravni i zavojnica za vodoravni otklon snopa. Porastom napona na zavojnici za vodoravni otklon, nastaje magnetsko polje, koje pomiče snop elektrona s lijeve na desnu stranu zaslona. Kada snop dođe do desnog ruba, smanjenjem napona snop se vraća na lijevu stranu. Pri povratku na lijevu stranu jakost snopa elektrona je zanemariva te povratak snopa nije vidljiv na zaslonu. Za vrijeme povratka snopa, smanjeni napon uspravnog otklona pomiče snop ispod povratne putanje. Napon vodoravnog i uspravnog otklona se mijenja u navedenom smislu sve dok snop ne pokrije cijeli zaslon. Vodoravne crte se nazivaju crtama rastera. Slika 2.5-3(b) prikazuje raster na zaslonu katodne cijevi. Jakost snopa elektrona se mijenja promjenom vodoravnog i uspravnog otklonskog polja. Promjenom jakosti snopa mijenja se jakost svjetla koju odašilje fosforni premaz zaslona što pak na zaslonu stvara sliku. Video signal katodne cijevi ima dvije razine: razina nule prikazuje crno, a razina jedinice bijelo točkasto mjesto na zaslonu. Podaci se prikazuju na zaslonu odgovarajućim spojem jedinica i nula. Znak na zaslonu se dobiva pomoću točkaste matrice elemenata slike. Slika 2.5-4 prikazuje točkastu matricu. Znakovi dobiveni pomoću matrice 5x7 nalaze se u matrici 7x8, dok se znakovi dobiveni matricom 7x9 nalaze u matrici 9x10, čime se dobiva jedan prazan redak između dva reda i dvije bjeline između znakova u redu.

Grafički pokazivači za generiranje crta na zaslonu katodne cijevi ne koristi sklopove za otklanjanje snopa, već se snop elektrona usmjerava u bilo koju točku zaslona pomoću signala za vodoravno i uspravno pozicioniranje. Na taj način je na zaslonu grafičkog pokazivača moguće nacrtati slike proizvoljnog oblika.

         
         
         
         
         
         
         

Slika 2.5-4 Prikaz znakova pomoću matrice elemenata slike 5x7

povratak