|
1.1.4 Oktalni brojevni sustav Premda većina digitalnih računala i digitalnih sustava u svom radu koristi binarni sustav, brojevi zapisani u oktalnom brojevnom sustavu su prikladno pomagalo za prikaz binarnih brojeva. Osnovica oktalnog brojevnog sustava je broj 8 i sustav čine znamenke {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7}. Broj se izražava kao niz navedenih znamenaka. Brojevi (6105)8, (1010)8, (347.6)8 predstavljaju valjane oktalne brojeve. Međutim broj (648.2)8 nije valjani oktalni broj. Za pretvorbu brojeva iz oktalnog u dekadski brojevni sustav vrijede isti postupci kao kod pretvorbe binarnih u decimalne brojeve, tj. oktalni broj se izrazi u polinomnom obliku i razvija po pravilima zbrajanja u dekadskom brojevnom sustavu.
Pri pretvorbi iz dekadskog brojnog sustava u oktalni primjenjuju se postupci kao i kod pretvorbe decimalnog broja u binarni. Međutim se kod računanja cijelog dijela broja ne dijeli s 2 već s 8, a kod računanja decimalng dijela broja se množi također s 8, a ne s 2. U digitalnoj tehnici je često puta potrebno izvršiti pretvorbu binarnog broja u oktalni i obratno. Pretvorba iz binarnog u oktalni broj se odvija grupiranjem binarnih brojeva u grupe od po 3 znamenke i to počevši od binarne točke na desnu i na lijevu stranu, a zatim se pojedina grupa zamijeni s odgovarajućom oktalnom znamenkom.
Pretvorba iz oktalnog u binarni broj se izvodi zamjenom oktalnih znamenaka odgovarajućim binarnim nizom duljine tri bita. |