Na osnovu javnog poziva Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) za prijavu projekata iz područja sigurnosti cestovnog prometa na području Republike Hrvatske za 2022. godinu, Zavod za informacijsko-komunikacijski promet Fakulteta prometnih znanosti dobio je projekt Preventivno edukativni program "NE mobitelu u vožnji" (radionice i promidžba). Financijska potpora osigurana je iz sredstava Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske za razdoblje od 2021. do 2030.
Detaljne informacije o Zavodu za informacijsko-komunikacijski promet možete pronaći na stranici www.fpz.unizg.hr/ikp
Odvraćanje pozornosti vozača korištenjem mobilnog uređaja učestao je problem. Međutim, teško je ustanoviti je li korištenje mobitela utjecalo na nastanak prometne nesreće ako nije provedena detaljna analiza, tj. vještačenje. Osim novčanih kazni, ostale aktivnosti u vidu prevencije i podizanja svijesti o negativnom utjecaju korištenja mobilnih uređaja na ponašanje vozača i sigurnost cestovnog prometa u RH nisu dovoljno izražene. Nacionalni plan sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske za razdoblje 2021. do 2030. godine prepoznao je i uvrstio navedenu problematiku unutar područja 7.4 „Prevencija distrakcije vozača“. Za potrebe smanjenja broja teških prometnih nesreća kojima je potencijalna okolnost distrakcija definirano je devet aktivnosti podijeljenih u četiri mjere, od kojih je prva mjera vezana uz provođenje preventivno-edukativnih i promidžbenih aktivnosti, što je i glavni cilj ovog projekta. Provođenjem definiranih mjera predviđeno je smanjenje broja osoba poginulih u prometnim nesrećama kao i broja teških prometnih nesreća kojima je okolnost distrakcija za 50% do kraja planskog razdoblja Plana, odnosno s 274 na 137 teških prometnih nesreća.
Angažirani na projektu su:
Prema dostupnim podacima korištenja mobilnog uređaja i utjecaja na nastanak prometne nesreće u Republici Hrvatskoj, utvrđeno je da je 0,1% vozača koristilo mobilni uređaj, 34% nije koristilo mobilni uređaj dok za 66% nema podataka. Prema analizama okolnosti može se pretpostaviti da bi distrakcija mogla imati utjecaj na oko 11% teških prometnih nesreća koje su se dogodile. Bilten o sigurnosti cestovnog prometa 2021. godine navodi povećanje broja prekršaja zbog korištenja mobilnog uređaja tijekom vožnje od 2,6% u odnosu na 2020. godinu (u 2021. godini 46.251, a u 2020. godini 45.066).
Statistički pregled temeljnih sigurnosnih pokazatelja i rezultat rada u 2022. godini Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) navodi da se u 2022. godini broj prekršaja zbog korištenja mobilnih uređaja u odnosu na 2021. smanjio za 13,3% (u 2022. godini 40.091 prekršaj). Navedeno je jasan pokazatelj da je provođenje preventivno-edukativnih radionica i promidžbenih aktivnosti vezanih uz distrakciju vozača nužan i koristan dio povećanja svijesti vozača o sigurnosti kako njih tako i drugih sudionika u prometu.
CILJ projekta je preventivno djelovanje radi podizanja kolektivne svijesti, informiranje i edukacija vozača o negativnom utjecaju mobilnih uređaja tijekom vožnje.
Što želimo napraviti?
Aktivnosti
Arhiva događaja
Objavljen je zbornik 42. međunarodnog stručnog seminara o prometnoj infrastrukturi i sigurnosti u prometu - Ceste 2018. koji se održavao od 06. do 09. ožujka 2018. godine u Rovinju. Unutar zbornika objavljen je stručni rad pod naslovom Aktivnosti i rezultati provođenja projekta Utjecaj korištenja mobilnih uređaja na ponašanje vozača tijekom vožnje čiji su autori Dragan Peraković, Petra Zorić, Rosana Elizabeta Sente i Ivan Cvitić.
Pozivamo Vas na suradnju! Ukoliko želite surađivati s nama i pridonijeti povećanju razine svijesti o negativnom učinku korištenja mobitela tijekom vožnje, pročitajte poziv na suradnju i javite nam se!
Telefon:+385 1 2457-913
Email:
nemobiteluuvoznji@fpz.hr
Službena web stranica Fakulteta prometnih znanosti:
www.fpz.unizg.hr/
Fakultet prometnih znanosti
Vukelićeva 4
10 000 Zagreb
Hrvatska