Novosti

Održana prezentacija o uspostavi web kataloga prometnih podataka na Fakultetu prometnih znanosti

Dana 26. siječnja 2021. voditelje laboratorija dr. sc. Martin Gregurić održao je na udaljenoj sjednici Fakultetskog vijeća Fakulteta prometnih znanosti pod točkom dnevnog reda 10 izlaganje o pokretanju inicijative formiranja web kataloga prometnih podataka na Fakultetu prometnih znanosti.

Spomenuti web katalog bio bi javno dostupan na web stranicama Laboratorija za znanost o podatcima u prometu i logistici.

Cilj web kataloga je pregled osnovnih informacija o sirovim strojno čitljivim prometno relevantnim podatcima kojima se raspolaže na Fakultetu prometnih znanosti.

Nastavnici Fakulteta će trebati deklarirati svoje podatke (tj. dostaviti podatke o podatcima – meta-podatci). Opcionalno se podatci mogu ustupiti putem poveznice na njihovu web lokaciju ili ustupiti samo mali uzorak postojećih podataka (kako bi zainteresirana strana mogla dobiti uvid u format i strukturu podatka).

Prednosti deklaracije skupa podataka u web katalogu

• Studentima kao inspiracija
    • Prijave i izrade seminarskih/završnih/diplomskih radova
    • Pisanje zajedničkih znanstvenih radova s nastavnicima
    • Potencijalni studentski angažman u radu na projektima s kojih podatci potječu
  • Polazna točka za izradu znanstvenih radova iz područja analitike prometnih podataka i umjeravanje prometnih simulatora s realnim podatcima
  • Unaprjeđenje među-zavodske suradnje
  • Razvoj laboratorijskih vježbi

Inicijativu je podržao dekan Fakulteta prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić.