1.1.3 Poluvodička spojna dioda
Poluvodičku spojnu diodu tvori pn spoj s omskim kontaktima i njezino ponašanje je opisano u prethodnom poglavlju. Simbol spojne diode prikazuje slika 1.1-3. p strana diode se naziva anodom, a n strana katodom.
Slika 1.1-3 Simbol spojne diode
Ako se na diodu dovede vanjski napon ud uz polaritet prikazan na slici 1.1-3 struja id, koja teče u prikazanom smjeru određena je izrazom
(1.1-1)
pri čemu je q = 1.602 10-19 C iznos naboja elektrona, k = 1.38110-23 J/K Boltzmann-ova konstanta, a T apsolutna temperatura izražena u stupnjevima Kelvin-a. Struja I0 predstavlja reverznu struju zasićenja. U slučaju slabo snažnih silicijskih dioda iznos reverzne struje zasićenja je nekoliko nanoampera. Veličina h se naziva faktorom idealnosti. Zavisno o upotrijebljenom poluvodičkom materijalu, metodi proizvodnje, te u određenom smislu i o struji koja teče, faktor idealnosti iznosi između 1 i 2. Za diode u integriranim krugovima blizak je 1. Slika 1.1-4 prikazuje grafički prikaz izraza (1.1-1) za neke proizvoljno izabrane parametre. Krivulje pokazuju da je struja vrlo mala dok napon ud ne dostigne napon praga diode, označeno s Uh . Kada je ud > Uh struja naglo raste. Kod germanija, h = 1, napon praga iznosi od 0.2 do 0.3 V, a struja naglo poraste za ud > 0.2 V. Kod silicija, h = 2, struja naglo poraste kada napon prijeđe iznos od 0.6 ili 0.7 V.
Slika 1.1-4 Karakteristike diode uz T = 300 K
Napon praga opada s porastom temperature. Uz stalnu struju, kod silicijeve diode, napon Uh opada brzinom 2 mV/K. Temperatura djeluje i na reverznu struju zasićenja, tako da se porastom temperature za 10 K iznos struje udvostručuje.
Slika 1.1-5 Karakteristika spojne diode u slučaju krajnjih vrijednosti
U slučaju nepropusne polarizacije idealna dioda ne propušta struju, dok u slučaju kada je ud > 0 naglo provede struju koja je u slučaju vođenja diode ograničena samo otporom vanjskog kruga. Kao što je vidljivo sa slike 1.1-4, za realnu diodu navedene značajke vrijede samo približno. Sve realne diode imaju i druga ograničenja. Tako npr., u slučaju propusne polarizacije, struja je ograničena najvećom dozvoljenom vrijednošću. Povećanje iznosa struje dovodi do pregaranja diode. Iznos dozvoljenog napona nepropusne polarizacije također je ograničen, slika 1.1-5. Ako je napon polarizacije ud negativniji od iznosa napona proboja UZ, dioda neće pravilno raditi i dolazi do povećanja iznosa struje. Ako se ne ograniči iznos te struje dolazi do pregaranja diode. Većina dioda nije primjenjljiva za rad u tom području. Iznimku predstavlja Zener dioda.