2.4.1 Spoj zajedničkog emitera

 

Slika 2.4-1 prikazuje stupanj pojačala s bipolarnim tranzistorom kod kojeg je emiterska grana zajednička i za ulazni i za izlazni dio strujnog kruga. Zato se tako izvedeni stupanj pojačala naziva pojačalom u spoju zajedničkog emitera. Vrijednosti otpora R1, R2, RC i RE su određene položajem radne točke, odnosno zahtjevom uspostavljanja pravilnog prednapona tranzistora za rad u aktivnom području tranzistora. Naponski izvor, modeliran Thevenin-ovim naponskim izvorom ug i otporom Rg opskrbljuje stezaljku baze tranzistora izmjeničnim naponom. Izmjenični napon predstavlja napon koji je potrebno pojačati. Pojačani izmjenični napon na izlazu uT se pojavljuje na otporu trošila RT. Ako postoji kaskada osnovnih pojačala, otpor RT može predstavljati ulazni otpor sljedećeg stupnja. U protivnom predstavlja otpor sklopa koji prihvaća izlazni signal. Iznosi kapaciteta CB, CC i CE su odabrani tako da je na najnižim radnim frekvencijama pojačala reaktancija (kapacitivni otpor) zanemariv. Iznos kapaciteta CE se odabire razmjerno velikim tako da reaktancija 1/w CE bude mala u odnosu na otpor RE gledan u paraleli s impedancijom emitera kod najniže radne frekvencije w . Slično se vrijednosti kapaciteta kondenzatora CC i CB odabiru malima u odnosu na otpore u njihovim dijelovima strujnog kruga. Reaktancije kondenzatora CC i CB se izmjeničnom signalu pokazuju kao kratki spojevi, dok pak blokiranjem istosmjernih napona i struja odspajaju pojedine dijelove osnovnog pojačala ili stupnjeve kaskade. Kondenzator CE uglavnom služi za povećanje pojačanja. Naziva se prespojni kondenzator budući izmjeničnu struju odvodi od otpornika RE, te se na otporniku RE ne pojavljuje značajniji pad napona, koji bi pak smanjio pojačanje pojačala.

sl_241_a.gif (4083 bytes)

sl_241_b.gif (3423 bytes)

Slika 2.4-1 Tranzistorsko pojačalo s bipolarnim tranzistorom: (a) spoj zajedničkog emitera i (b) nadomjesni krug u režimu malih signala

 

Nadomjesni sklop pojačala sa slike 2.4-1(a) za rad u režimu malih signala prikazuje slika 2.4-1(b). Otpornikom RB nadomješten je paralelni spoj otpornika R1 i R2 koji se dobije kratkim spajanjem istosmjernog naponskog izvora u izmjeničnom režimu rada. Otpornik Rul predstavlja otpor između stezaljke baze i uzemljenja gledano u bazu tranzistora. Otpornik Rul predstavlja ukupni otpor koji vidi naponski izvor.

Iz navedenoga slijedi

 

                                                                              (2.4-1)

 

                                                                                                (2.4-2)

                                                                                                                     (2.4-3)

                                                                                                       (2.4-4)

 

Naponsko pojačanje Au1 i strujno pojačanje Ai su određeni izrazima

 

                                                                                         (2.4-5)

 

                                                                                     (2.4-6)

 

Primjer 2.4-1

Pojačalo na slici 2.4-2 je polarizirano strujnim krugom prikazanim na slici 2.4-1. Treba odrediti iznose naponskog i strujnog pojačanja. Otpor trošila RT = 500 W , a napon tranzistora UA = 75 V.

sl_242.gif (3628 bytes)

Slika 2.4-2 Tranzistorsko pojačalo u spoju zajedničkog emitera s krugom za polarizaciju

Rješenje 2.4-1

Na temelju izraza (1.4-8), za tranzistor vrijedi

Primjenom izraza (1.4-9) slijedi

Nadalje

 

te iz izraza (2.4-5) slijedi

Za određivanje strujnog pojačanja potrebno je na temelju izraza (1.4-11) odrediti rp

te Rul koje slijedi iz izraza

Konačno iz (2.4-6) slijedi

 

Pojačalom u spoju zajedničkog emitera postiže se visoko pojačanje napona i struje. U obadva slučaja pojačanje je negativnog predznaka, što znači pomak faznog kuta izlaznog signala za p radijana u odnosu na fazu ulaznog signala. Ulazni otpor je prilično mali i kreće se u rasponu od nekoliko stotina do najviše nekoliko tisuća ohma.

 

Ulazni otpor pojačala u spoju zajedničkog emitera je moguće povećati smanjenjem naponskog i strujnog pojačanja, odnosno ostavljanjem nepremoštenog dijela otpora u emiterskoj grani RE1, kao što je prikazano na slici 2.4-3(a). Nadosmjesni krug pojačala u režimu malih signala za taj slučaj prikazuje slika 2.4-3(b).

 

Radi jednostavnosti je pretpostavljena vrlo velika vrijednost izlaznog otpora riz. Iz analize slijedi

 

                                                                           (2.4-7)

                                                                             (2.4-8)

                                                                             (2.4-9)

 

pri čemu je

 

                                                                                                (2.4-10)

 

Budući je iz izraza (1.4-11)

 

                                                                                                         (2.4-11)

 

izraz (2.4-7) znači povećanje ulaznog otpora za iznos RE1(1 + b ) u odnosu na iznos otpora rp kada se otpor u grani emitera potpuno premosti. Drugim riječima, iznos ulaznog otpora je veći za faktor 1 + [RE1(1 + b )/ rp ] = Rul / rp u odnosu na iznos ulaznog otpora kada je cijeli otpor u emiterskoj grani premošten. Usporedbom izraza (2.4-8) i (2.4-5) vidljivo je smanjenje naponskog pojačanja za recipročnu vrijednost navedenog faktora. Usporedbom pak izraza (2.4-9) i (2.4-6) slijedi da je i strujno pojačanje smanjeno za isti faktor. Rezultat bi bio ispravan osim što je Rul različito u obadva slučaja. Pažljivija analiza otkriva da je uz nepremošteni RE1 iznos strujnog pojačanja Ai umanjen za faktor 1 + [RE1(1 + b )/(rp + RB)] u odnosu na iznos strujnog pojačanja Ai s premoštenim otporom u emiterskoj grani RE1. Vrijednost otpora RB je određena izrazom (2.4-2).

sl_243_a.gif (4517 bytes)

sl_243_b.gif (3933 bytes)

Slika2.4-3 Tranzistorsko pojačalo s bipolarnim tranzistorom: (a) spoj zajedničkog emitera s nepremoštenim otpornikom RE1 u grani emitera i (b) nadomjesni krug u režimu malih signala

 

Premda nepremošteni otpor u emiterskoj grani tranzistora u spoju zajedničkog emitera smanjuje naponsko i strujno pojačanje, što predstavlja određeni nedostatak toga spoja, nepremošteni otpornik unosi i određene prednosti. Jednu od njih predstavlja proširenje frekvencijskog pojasa. Drugu prednost predstavlja mogućnost prihvaćanja signala veće vrijednosti na ulazu pojačala budući se veliki dio ulaznog napona u1 pojavljuje na otporniku RE1, a ne na spoju baza-emiter tranzistora. U stvari se napon baza emiter umanjuje za isti iznos kao i naponsko pojačanje.

 

povratak