Embassy Science Fellows Program – ugošćivanje znanstvenika iz SAD-a

Američko veleposlanstvo u Zagrebu i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH objavljuju natječaj za Program “Embassy Science Fellows” (ESFP) koji hrvatskim znanstvenim ustanovama nudi mogućnost traženja i ugošćivanja znanstvenika iz SAD-a na razdoblje od jednog do tri mjeseca. ESFP šalje znanstvenike pri američkoj vladi u druge zemlje kako bi pružali stručne savjete i pomoć u pitanjima vezanim za okoliš, znanost, tehnologiju i zdravstvo. U programu sudjeluju sljedeće institucije:

• U.S. Department of State (DOS)
  • U.S. Department of the Interior (DOI)
  • U.S. Department of Agriculture (USDA)
  • National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)
  • National Aeronautics and Space Administration (NASA)
  • Environmental Protection Agency (EPA)
  • U.S. Agency for International Development (USAID)
  • National Institutes of Health (NIH)
  • National Institute of Standards (NIST)
  • National Science Foundation (NSF)
  • U.S. Geological Survey (USGS)
  • Smithsonian Insitute
  • Prijedloge razmatraju i druge institucije

Primaju se prijedlozi širokog spektra disciplina, a moguće teme su:

• promjena klime i strategije za prilagodbu,
  • utjecaj na okoliš
  • energetska tehnologija i sigurnost,
  • napredno računalno umrežavanje i informacijska tehnologija,
  • nanotehnologija,
  • razumijevanje složenih bioloških sustava i bioraznolikosti,
  • upravljanje priobalnim i morskim eko-sustavima,
  • poljoprivredna istraživanja i održivi razvoj,
  • obalni i morski ekosustavi

Prioritet imaju projekti koji će stvoriti osnovu za daljnju suradnju i unapređenje zajedničkih interesa Republike Hrvatske i SAD-a.
Organizacije i ustanove koje žele sudjelovati u ovom programu trebaju dostaviti opis konkretnih radnih projekata koji bi bili primarni predmeti rada znanstvenika, uključujući dodatne relevantne podatke koji podupiru prijedlog. Predloženi program rada biti će od iznimne važnosti u odlučivanju koji će projekt dobiti kojeg znanstvenika, stoga su konkretne pojedinosti vrlo važne. Prijedlog ne mora biti dulji od dva odlomka i treba sadržavati sljedeće:

• Opis znanstvenog područja ili željene discipline potrebne za ostvarivanje radnog programa,
  • Dodatne vještine koje se očekuju od uspješnog kandidata, npr. strani jezici itd.,
  • Poželjan vremenski okvir za ugošćivanje znanstvenika,
  • Mogućnosti daljnje suradnje nakon završetka gostovanja,
  • Prijedlog trajanja programa (gostovanja),
  • Iskaz spremnosti za rješavanje stambenog i uredskog prostora znanstvenika uz mogućnost korištenja telefona i Interneta,
  • Podatke osobe za kontakt.

Nakon ostvarenog gostovanja, hrvatska ustanova može Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta RH, Upravi za znanost i tehnologiju, podnijeti zahtjev za naknadom troška smještaja gostujućeg znanstvenika u RH i eventualnih putnih troškova unutar RH, ako su u funkciji realizacije projekta, uz priložene račune hotela i putne karte. Ministarstvo će nadoknaditi dio troškova u skladu s proračunskim mogućnostima.

Prijedloge treba poslati do 21. ožujka 2014. na dolje navedenu e-mail adresu.

Osoba za kontakt te sva ostala pitanja o gore navedenom je:
Diana Matijas-Vengar
Email: MatijasDK@state.gov