STRUČNA PRAKSA ZA STUDENTE I STUDENTICE

Zašto stručna praksa?

Tijekom stručne prakse studenti imaju priliku integrirati svoja teorijaska i praktična znanja te na taj način steći veće kompetencije za tržište rada.

Kroz stručnu praksu na FPZ-u studenti i studentice imaju mogućnost:

• stjecanja praktičnih znanja i vještina na konkretnim poslovima
  • uvida u djelatnosti pravnih osoba koje zapošljavaju sveučilišne prvostupnike inženjere prometa
  • orijentacije ka budućem zaposlenju
  • mogućnosti stjecanja prvih preporuka koje mogu otvoriti put budućem zaposlenju
  • razvijanje osjećaja odgovornosti i timskog rada unutar radnog okružja te osposobljavanje za djelotvorno integriranje teorije i prakse
  • upoznavanje s praktičkim problemima vezanim uz obavljanje poslovanja u sektoru prometa i logistike, poslovnim planovima, strategijama i s dinamičnošću okružja u kojem djeluje određeni poslovni subjekt
  • upoznavanja s važnošću upravljanja vlastitom karijerom i studijem
  • mogućnosti dobivanja ideje za temu završnog rada i prikupljanja materijala za kvalitetni završni rad iz gospodarst

Koji su uvjeti za obavljanje stručne prakse?

Student/ica koji/a se šalje na stručnu praksu mora biti upisan/na na 3. godinu preddiplomskog studija i imati upisan kolegij stručna praksa te mora odslušati obvezne radionice.

Redoviti studenti sveučilišnog preddiplomskog studija Aeronautika stručnu praksu obavljaju temeljem urednog izvršenja nastavnih obveza i polaganjem izbornih kolegija na FPZ-u.

Student/ica na stručnu prasku ne može otići bez Uputnice za stručnu praksu. Student/ica koji/a studira na sveučilišnom preddiplomskom studiju na Fakultetu prometnih znanosti u statusu redovitog ili izvanrednog studenta, obvezan/a je obaviti stručnu praksu prije završetka studija.

Nakon što student/ica zadovolji uvjete i upiše kolegij stručna praksa javlja se u Ured za stručnu praksu i razvoj karijera gdje dobiva sve detaljne informacije oko provođenja i organiziranja stručne prakse.

Gdje se obavlja stručna praksa?

Stručna praksa obavlja se u javnim ili privatnim osobama (Prihvatnim organizacijama) u Republici Hrvatskoj ili inozemstvu uz odobrenje Voditelja stručne prakse za pojedini smjer na Fakultetu prometnih znanosti.

Prihvatna organizacija mora se baviti djelatnošću sukladnoj studijskom usmjerenju studenta ili mora imati dovoljno dodirnih točaka sa stručnim kolegijima što ih student/ica sluša na svom smjeru studija.
Izbor Prihvatne organizacije mora biti najavljen i usuglašen s voditeljem stručne prakse za smjer studija studenta/ice.

Natječaji za stručnu praksu na Fakultetu prometnih znanosti su:

Koliko traje stručna praksa?

Vremensko trajanje stručne prakse je 20 radnih dana ili 160 sati. Obavlja se :

• tijekom radnih dana sukladno radnom vremenu pravne osobe gdje se praksa obavlja (u daljnjem tekstu: Prihvatna organizacija)
  • po najviše osam (8) sati dnevno ili na neki drugi način, ovisno o dogovoru studenata i mentora iz Prihvatne organizacije.

Prije upućivanja studenta/ice na stručnu praksu u Prihvatnu organizaciju, student/ica bilo da je redovitog ili izvanrednog statusa treba završiti obvezne radnice mekih vještina koje organizira Ured za stručnu praksu i razvoj karijera

Kolegij stručna praksa