USPJEŠNO ODRŽANA 10. JUBILARNA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA ILCAD 2018, MEĐUNARODNI DAN SVJESNOSTI O OPASNOSTIMA NA ŽELJEZNIČKO-CESTOVNIM PRIJELAZIMA

U Zagrebu je 7. lipnja 2018. godine, u muzeju Mimara, održana 10. međunarodna konferencija ILCAD (International Level Crossing Awareness Day) kojom se u više od 40 zemalja svijeta obilježava Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima na željezničko-cestovnim prijelazima.

Organizator Konferencije je Međunarodna željeznička unija (UIC), a suorganizatori i domaćini su Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i HŽ Infrastruktura d.o.o. Pokrovitelji Konferencije su Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture te Ministarstvo unutarnjih poslova, a podršku konferenciji dali su i brojni sponzori.

Na Konferenciji se okupilo oko 180 međunarodnih i domaćih stručnjaka iz 29 zemalja svijeta koji se bave sigurnošću na željezničko-cestovnim prijelazima.
Na početku konferencije prikazan je petominutni video sažetak preventivno-edukativnih mjera koje Fakultet prometnih znanosti i HŽ Infrastruktura dvije godine kontinuirano provodi u sklopu projekta Implementacija mjera za povećanje sigurnosti najranjivijih sudionika u prometu na željezničko-cestovnim prijelazima koji je dio Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske 2011. – 2020. godine.

U uvodnom dijelu konferencije, sudionicima su se obratili predstavnici organizatora i pokrovitelja konferencije. Video porukama obratili su se Jean Todt, predsjednik organizacije FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) i posebni izaslanik Ujedinjenih naroda za sigurnost cestovnog prometa te Jean-Pierre Loubinoux, generalni direktor Međunarodne željezničke unije (UIC). Potom su uvodne govore održali predstavnici organizatora i pokrovitelja konferencije iz Hrvatske: Danijela Barić, voditeljica Katedre za tehnologiju cestovnog prometa na Fakultetu prometnih znanosti, Marko Zdravko Žubrinić, član Uprave HŽ Infrastrukture, Žarko Katić, državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova, Nikolina Brnjac, državna tajnica u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Krešimir Ćosić, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović te Stela Dendić i Antonio Markić, predstavnici mladih iz Tehničke škole Zagreb. Pozvana predavanja održali su Marko Z. Žubrinić iz HŽ Infrastrukture i Pier Eringa iz tvrtke ProRail, nizozemskog upravitelja infrastrukture koji će iduće godine biti domaćin ILCAD konferencije.

00
Tehnološka rješenja za unapređenje sigurnosti i inovativne metode osvještavanja javnosti, osobito mladih, o odgovornome ponašanju na željezničko-cestovnim prijelazima predstavili su renomirani predavači: Jeroen Nederlof, Brenda Struve, Juny Op de Beeck, Vincent Godeau, Annelies de Keyser, Robert Wainwright, Pavel Skládaný, Pavel Tucka, Katarzyna Kucharek, Ryutaro Uenishi, Ivan Domladovac, Josip Rotar, Andy Elkins, Tamo Vahemets, Yasuhiro Furusawa, Virginie Taillandier, Ladislav Šula, Martin Starčević, Isabelle Fonverne, Tin Viduka, Vjekoslav Solić, Dave Farman, Jose Ruiz, Vladimir Kranz.

Konferenciju je moderirala Danijela Barić, voditeljica projekta ILCAD s Fakulteta prometnih znanosti, a zaključke konferencije iznio je Bernard Penners, voditelj Odjela za sigurnost u Međunarodnoj željezničko uniji.
U sklopu cjelodnevnih događanja, na prostoru ispred Muzeja Mimara od 12.00 do 19.00 sati na rasporedu je bio program namijenjen mladima. Za njih je bilo pripremljeno sudjelovanje u edukativno-preventivnim radionicama vezanim uz sigurnost na željezničko-cestovnim prijelazima, nagradnim igrama, kvizovima znanja za učenike osnovnih škola, umjetničkom kutku sa studentima Akademije likovnih umjetnosti i školaraca. Hrvatski autoklub (HAK) izložio je simulator prevrtanja koji je bio posebno interesantan mladim vozačima. Zanimljivi štandovi s edukativnim materijalima bili su i Ministarstvo unutarnjih poslova kao i mladih biciklista. Studenti Fakulteta prometnih znanosti prezentirali su VR aplikaciju sigurne i rizične vožnje preko željezničko-cestovnog prijelaza koju su sudionici mogli testirati na štandu Fakulteta. Sadržajan program ispred muzeja Mimara zaokružio je od 18.00 do 19.00 sati nastupom glazbeni sastav Vatra.

Konferencija se mogla pratiti uživo putem YouTube kanala „FPZ-ŽCP-Team“ na kojemu su dostupni video materijali s konferencije:
– Uvodni video sažetak preventivno-edukativnih mjera FPZ-a i HŽI-a u okviru Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa te najava ILCAD konferencije možete pogledati na poveznici.
– Snimka konferencije dostupna je na poveznici.
– Sažetak konferencije i popratnog trodnevnog programa, od 6. do 8 lipnja 2018. godine dostupan je na poveznici.

Brošuru ILCAD konferencije možete preuzeti ovdje.
Zahvaljujemo svim sudionicima konferencije i vidimo se na idućem ILCAD-u 2019. godine u Nizozemskoj.

 

 

Održana svečana dodjela nagrada za učeničke literarne radove „Sigurno na željezničko-cestovnom prijelazu”

U petak 13. listopada na Zagreb Glavnom kolodvoru održana je Svečana dodjela nagrada i priznanja učenicima osnovnih škola za literarne radove koje su izradili u okviru natječaja na temu Sigurno na željezničko-cestovnom prijelazu.

Navedeni natječaj jedna je od aktivnosti projekta Implementacija mjera za povećanje sigurnosti najranjivijih sudionika u prometu na željezničko-cestovnim prijelazima, koji Fakultet prometnih znanosti i HŽ Infrastruktura provode u okviru Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske 2011. – 2020. godine.

Natječajem „Sigurno na željezničko-cestovnom prijelazu” pozvali smo učenike osnovnih škola da izrade kratku priču ili pjesmu na temu sigurnosti u prometu, a time smo ih željeli potaknuti  da kroz svoj literarni rad i kreativni angažman aktivno sudjeluju u projektu i daju svoj doprinos sigurnosti u prometu. Svi učenički radovi tiskani su u Zborniku koji će biti poslan svim osnovnim školama u Republici Hrvatskoj.

img_9950

Cjelodnevno događanje bilo je u znaku željeznice. Učenici i njihovi mentori doputovali su vlakom u Zagreb iz raznih krajeva Republike Hrvatske:  Starih Jankovaca, Ljubeščice, Slakovaca, Nedelišća, Osijeka, Jablana, Jakovlja, Sesveta. Za putovanje vlakom na dodjelu nagrada, prijevozne karte darovao im je HŽ Putnički prijevoz.

Potom je slijedio prigodni program. Svečana dodjela nagrada održana je na Glavnom kolodvoru u Plavom salonu i prostoru bivšeg restorana. Voditeljica projekta doc. dr. sc. Danijela Barić u kratko je predstavila aktivnosti koje se provode u okviru mjera projekta. Prikazan je edukativni videospot Pruga nije mjesto za igru – Sigurnost u prometu započinje s tobom, a potom premijerno i kratki dokumentarni film Problem? o osobnoj priči hrvatskoga paraolimpijca Mladena Tomića koji su snimili srednjoškolci, članovi Studija kreativnih ideja iz Gunje.

Hrvatski paraolimpijac Mladen Tomić, također je sudjelovao u programu te nazočnima ispričao svoju životnu priču vezanu uz nesreću na željezničko-cestovnom prijelazu i tragediju iz djetinjstva, a potom i njegovu motivaciju za bavljenje sportom.

Svečanoj dodjeli nagrada i programu prisustvovali su uvaženi predstavnici pokrovitelja koji su uručili nagrade i priznanja učenicima: Zdenka Čukelj, načelnica Sektora za predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Igor Radić, savjetnik ministra u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Miron Huljak iz Službe za sigurnost cestovnog prometa, Ravnateljstva policije u Ministarstvu unutarnjih poslova, Mladen Lugarić, član Uprave HŽ Putničkog prijevoza d.o.o., Nikola Ljuban, Darko Baršić i Marko Zdravko Žubrinić članovi uprave HŽ Infrastrukture d.o.o., Zvonimir Viduka, direktor tvrtke Altpro d.o.o. i prof. dr. sc. Hrvoje Gold, dekan Fakulteta prometnih znanosti.

Voditeljica projekta doc. dr. sc. Danijela Barić na svečanoj dodjeli nagrada i priznanja zahvalila je prisutnim učenicima i njihovim mentorima osnovnih škola na sudjelovanju, a pokroviteljima na podršci projektu.

– Učenici su doista uložili puno truda, pokazali su kako promišljaju o vlastitoj sigurnosti u prometu, a vjerodostojnosti njihovih uradaka uvelike doprinosi i činjenica kako mnogi od učenika čiji su radovi pristigli na natječaj svakodnevno na putu do škole prelaze željezničko-cestovni prijelaz. Svojim su radovima potvrdili osviještenost u prometu te tako dali i vlastiti doprinos poboljšanju prometne kulture sudionika u prometu i smanjenju nesreća. Učenike smo danas nagradili za rad, a Zbornik njihovih radova darovat ćemo svim osnovnim školama u Republici Hrvatskoj. S obzirom da će se njihovi radovi čitati u svim školama diljem Lijepe Naše, mišljenja sam da će im to biti najveće priznanje, a ujedno i podsjetnik na važnost stalnoga osvješćivanja djece i mladih o potrebi pojačane pozornosti pri sudjelovanju u prometu – istaknula je Barić.

Poslije programa i domjenka u Plavom salonu, učenici i njihovi mentori posjetili su Hrvatski željeznički muzej te uz stručno vođenje upoznali se s povijesnom građom Hrvatskih željeznica.

Sažetak cjelodnevnog programa možete pogledati u ovom video materijalu.

Svi videomaterijali dostupni su na YouTube kanalu.

Zbornik radova možete preuzeti na poveznici.

Iz medija:

Zahvale i dojmovi

Dojmovi učenika na putovanje u Zagreb

U Zagreb smo išli vlakom. Putovali smo otprilike tri sata. Kad smo došli, dočekali su nas ispred Glavnog kolodvora u Zagrebu. Kad smo se svi skupili, krenuli smo prema jednoj prostoriji gdje smo svi dobili  iskaznice s našim imenima. Poslije toga smo išli na dodjelu nagrada gdje je sve  bilo prekrasno. Osim 1., 2. i 3. mjesta, i ostali su dobili nagrade zahvalnosti. Nakon toga smo imali ručak gdje je bilo svega, a zatim smo išli i u Željeznički muzej. Ja sam zadovoljan dočekom i svime što su nam organizatori pripremili. Sve je bilo lijepo organizirano, a mi smo se osjećali posebno i počašćeno što smo pozvani na svečanu dodjelu nagrada i priznanja. Organizatori su se jako potrudili i zato zaslužuju sve pohvale. Jako mi je drago što sam išao tamo, a i naučio sam da ne treba prelaziti cestu ako pri tome ne pogledamo lijevo i desno. Pruga se ne smije prelaziti dok je rampa spuštena. Dalo mi je motivaciju da pišem sastave i nadam se da ćemo se opet vidjeti. Veliki pozdrav od Josipa Bućeta.

Sjećanje na naše putovanje u Zagreb još uvijek je svježe i lijepo. Vidjeli smo i obišli puno toga. Bili smo jedni od odabranih kojima su ukazali svoje gostoprimstvo. Saznavši da idem u Zagreb, bila sam jako sretna i jedva sam čekala dan kada ću ići u Zagreb. Na sam dan polaska najteže mi se bilo rano ustati. Dok smo se vozili, vrijeme nam je sporo prolazilo, jedva smo čekali stići u Zagreb. Kada smo stigli, lijepo su nas ugostili i išli smo na dodjelu nagrada. Kada je dodjela završila išli smo na ručak . Nakon ručka išli smo u Željeznički muzej gdje smo vidjeli stare vlakove. Otišli smo na sladoled u McDonalds. Prošetali smo do Zagrebačke katedrale , do Trga bana Josipa Jelačića i bilo mi je jako lijepo prošetati Zagrebom. Kada smo išli kući vrijeme nam je isto sporo prolazilo. Pri povratku u Vinkovce svatko je otišao svojoj kući. – Eleonora Nikolić, 6.razred

Put u Zagreb

U petak, na dan 13.listopada, na put u Zagreb krenuli smo u 6 sati, a stigli smo u 9,20. Kada smo stigli išli smo na predavanje i dodjelu nagrada. Drago mi je što su učeniici osvojili nagrade i priznanja, a pogotovo jer je Patricia osvojila 1., Ana 3. i Marija 3. mjesto. Nakon dodjele nagrada išli smo na ručak. Poslije ručka išli smo u muzej starih vlakova gdje ih nije bilo mnogo, ali su bili jako lijepi i stari. Nakon muzeja imali smo slobodno vrijeme, pa smo išli u Mcdonalds na sladoled i na središnji trg i u katedralu. Nakon 2 sata šetanja krenuli smo na kolodvor. S kolodvora smo krenuli kući . Kući smo se vratili u 21,20. U Zagrebu nam je bilo jako lijepo, ali šteta što se nisam malo više potrudio da osvojim neko bolje mjesto. Volio bih ponoviti slično putovanje. Jakob Kelava

Osnovna škola Slakovci

Poštovani, učenici naše škole su zajedno s mentoricom u petak 13.listopada 2017. sudjelovali na svečanoj dodjeli nagrada i priznanja u sklopu projekta „Sigurnost na cestovno- željezničkom prometu“. Kako su se sudionici vratili puni dojmova, pozitivnih iskustava i novih saznanja, odlučili smo se zahvaliti na svemu što ste nam toga dana pripremili. Osim što su bili oduševljeni nagradama i priznanjima, od toga jedno prvo i dva treća mjesta, još im se više dojmila sama organizacija, program te ljubaznost i gostoljubivost svih koji su nas dočekali. Osjećali smo se taj dan posebnima upravo zbog vas. Sveukupnim programom i organizacijom ste pokazali kako se potiče i motivira učenike, kako se trud i upornost isplati te kako je svatko poseban svojim literarnim izričajem. Osim ugodnog provoda, učenici su naučili niz pravila o ponašanju u prometu. Hvalevrijedan dokumentarni film i poučna reklama su nas nagnali na razmišljanje, a i potaknuli da i mi u svojoj školi osvijestimo druge učenike, prijatelje i roditelje o sigurnosti u prometu.

Nadamo se i daljnjoj suradnji i organizaciji sličnih projekata ili edukacija.

Srdačno vam se zahvaljujemo i šaljemo pozdrave iz Slavonije.

S poštovanjem,

Mirjana Džakula.

 

Edukativni film Safe with Andrew on the way to school proglašen najboljim europskim filmom na Svjetskom filmskom festivalu o sigurnosti na cestama

Svjetski filmski festival o sigurnosti na cestama, Global Road Safety Film Festival, održan je pod pokroviteljstvom UNECE-a od 20. do 21. veljače 2017. godine u palači UN-a u Ženevi.

Glavnim žirijem predsjedao je Jean Todt, glavni tajnik UN-a, posebni izaslanik za cestovnu sigurnost, dok su žiri činili još Christian Friis Bach, izvršni tajnik UNECE-a, Zeid Ra’ad Al Hussein, visoki povjerenik UN-a za ljudska prava, Luc Besson, poznati francuski filmski redatelj, scenarist i producent, Michelle Yeoh, glumica, Jean Reno, glumac, te Thomas Bach, predsjednik međunarodnog olimpijskog odbora.

Od sveukupno prijavljena 232 filma, edukativni video „Safe with Andrew on the way to school“ („Sigurno s Andrijom na putu do škole“) nagrađen je u kategoriji najboljeg filma iz Europske unije.

Ovaj edukativni video, izradili su članovi tima projekta Implementacija mjera za povećanje sigurnosti najranjivijih sudionika u prometu na željezničko-cestovnim prijelazima koji se provodi u okviru Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske 2011. – 2020. godine Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu nositelj je ovog projekta, a HŽ Infrastruktura s preventivno-edukativnom akcijom „Vlak je uvijek brži“ partner na projektu.

Video u verziji na hrvatskom jeziku izrađen je u svrhu prikazivanja djeci nižih razreda tijekom edukativnih aktivnosti u osnovnim školama, a za potrebe festivala preveden je na engleski jezik.

Izrada edukativnih videomaterijala samo je jedna od brojnih aktivnosti koje se provode u sklopu projekta u cilju promjene neprihvatljivih obrazaca ponašanja sudionika u prometu i povećanja svjesnosti o posljedicama rizičnoga ponašanja na željezničko-cestovnim prijelazima, ali i općenito u prometu.

Nagradu je voditeljici projekta doc. dr. sc. Danijeli Barić, uručila Njezina ekselencija, gospođa Violeta Bulc, povjerenica Europske komisije za promet i mobilnost.