Festival znanosti 2017

PROMET I TRANSPORT U UTRCI S VREMENOM

U

SVIM VREMENSKIM UVJETIMA

Voditelj: prof.dr.sc. Sadko Mandžuka, dipl.ing.

Festival2017

U cestovnom prometu Europske unije postoje tri ključna problema: zagušenje i troškovi zagušenja, emisiju CO2 u cestovnom prometu te prometne nesreće sa smrtnim posljedicama. U tom smislu traže se novi pristupi za postizanje: sigurnog, učinkovitog i pouzdanog transporta uz minimalni utjecaj na okoliš i društvo. Temeljna značajka je sve veći zahtjevi uz imperativ nižih troškova. Novi pristup u rješavanju navedenih problema poznat je pod nazivom Inteligentni transportni sustavi (ITS), koji se definiraju kao holistička, upravljačka i informacijsko-komunikacijska nadgradnja klasičnog sustava prometa i transporta kojim se postiže znatno poboljšanje performansi odvijanja prometa kroz učinkovitiji transport putnika i roba, poboljšanje sigurnosti u prometu, udobnost i zaštita putnika, smanjenje onečišćenja okoliša, itd. Kako loše vremenske prilike (vrijeme u meteorološkom smislu) predstavlja značajan izazov za učinkovito i sigurno odvijanje prometa, posebna pažnja je posvećena razvoju sustava koji pomažu u ovakvim slučajevima, kako u vozilima tako i kao oprema na prometnicama.

U okviru prezentacije prikazani su temeljni ciljevi aktualnog projekta CROCODILE 2 CROATIA, koji je pokrenut u Republici Hrvatskoj.