MIPRO 2019 – Prednosti uvođenja 5G mreža u RH

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) organizirala je okrugli stol „Prednosti uvođenja 5G mreža u RH“, koji je održan 21. svibnja 2019. u Opatiji, u sklopu 42. međunarodnog skupa za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku, MIPRO 2019. U fokusu ovogodišnjeg okruglog stola su nove usluge i primjene u različitim granama industrije. 5G otvara vrata razvoju novih rješenja u prometu, energetici, zdravstvu, medijima, poljoprivredi, industrijskoj proizvodnji, turizmu, edukaciji i mnogim drugim područjima gospodarstva i općenito društva. Neke od ovih novih primjena prezentirale su tvrtke Ericsson Nikola Tesla, Nokia, Spectre, Silver Monitor te Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Na temelju prezentiranih rješenja te u okviru panel rasprave prikazane su primjene od interesa za Republiku Hrvatsku te koje mogu predstavljati poticaj za razvoj hrvatskog gospodarstva i društva u cjelini. U okviru prezentacije „Značaj 5G tehnologije u području prometa i transporta“ prof.dr. sc. Sadko Mandžuka upoznao je prisutne s temeljnim informacijama o značaju i mogućnostima kooperativnih inteligentnih transportnih sustava u poboljšanje performansi odvijanje prometa, učinkovitiji transport putnika i roba, poboljšanje sigurnosti u prometu, udobnost i zaštita putnika, manja onečišćenja okoliša, itd. Prikazao je temeljnu arhitekturu kooperativnih sustava te nekoliko karakterističnih slučajeva korištenja. Kao stalni hrvatski član ITS tehničkog odbora European Telecommunications Standards Institute (ETSI) obavijestio je prisutne o aktualnim aktivnostima u ovom području. Posebno je ukazao na probleme u vezi razvoja odgovarajućih održivih poslovnih modela i istakao mogućnosti razvoja javno-privatnog partnerstva u ovom području primjene 5G tehnologije. Kao član Tematskog inovacijskog vijeća za područje Prometa i mobilnosti prezentirao je mogućnosti sufinanciranja razvojnih projekata u okviru IRI programa.

Updated: 23. svibnja 2019 — 07:30