H2020-WIDESPREAD-2018-03 – Twinning Open Data Operational

U okviru H2020-WIDESPREAD-2018-03 programa financiranja od strane Europske komisije Fakultet prometnih znanosti jedan je od partnera projekta Twinning Open Data Operational. Voditelj projekta je Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a ostali partneri su Fakultet organizacije i informatike, Fakultet elektrotehnike i računalstva, Agronomski fakultet i Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, uz Egejsko sveučilište (Panepistimio Aigaiou, Grčka), te Tehničko sveučilište u Delftu (Delft University of Technology, Nizozemska). Voditelj projekta od strane Fakulteta prometnih znanosti je doc. dr. sc. Miroslav Vujić sa Zavoda za inteligentne transportne sustave.

Projekt Twinning Open Data Operational (TODO) ima za cilj iskorištavanje interdisciplinarne znanstvene izvrsnosti i inovacijskog kapaciteta Sveučilišta u Zagrebu (UNIZG) na području otvorenih podataka kako bi se povećala opskrba i korištenje otvorenih podataka Vlade u Hrvatskoj i šire. Inicijative otvorenih podataka dovele su do veće dostupnosti podataka, čime su ostvarene ambicije kao što su poboljšana učinkovitost i djelotvornost javnih usluga, povećana transparentnost, odgovornost i sudjelovanje građana, te stvaranje ekonomske i društvene vrijednosti. Istraživanje otvorenih podataka ključna je komponenta u stvaranju i ubrzavanju održivih i inovativnih ekosustava otvorenih podataka. Međutim, istraživanja otvorenih podataka i otvorenih podataka u Hrvatskoj još su u povojima. Uz podršku ključnih organizacija u hrvatskom ekosustavu otvorenih podataka i cijenjenih domaćih i međunarodnih stručnjaka, TODO će unaprijediti istraživačke kapacitete i istraživačku izvrsnost u istraživanju otvorenih podataka UNIZG-a i njegovog osoblja kroz partnerstvo s dva vodeća sveučilišta u domeni otvorenih podataka, Sveučilište u Egeju (UAEGEAN) i Tehnološko sveučilište Delft (TUDELFT). TODO će razviti i implementirati interdisciplinarni pristup istraživanja otvorenih podataka u više područja kako bi se povećala zrelost koncepta i utjecaja ekosustava otvorenih podataka u Hrvatskoj i šire. Aktivnosti usmjerene na obuku, razmjenu znanja, suradnju, dosezanje i dugoročnu održivost trebale bi uspostaviti međunarodno vodeći ekosustav istraživanja otvorenih podataka u UNIZG-u. Kroz istraživanja, TODO će istražiti razlike između ponude i potražnje otvorenih podataka i izgraditi razumijevanje ekosustava otvorenih podataka u Hrvatskoj. Sudjelovanje u postojećim međunarodnim mrežama, zajedno s novoizgrađenim znanstvenim izvrsnostima i inovacijskim kapacitetom i povećanom mobilnošću osoblja UNIZG-a, potaknut će uspjeh u privlačenju financiranja istraživanja i obrazovanja i uspostavu održivog akademskog ekosustava za istraživanje otvorenih podataka na Sveučilištu u Zagrebu.

Updated: 1. srpnja 2019 — 12:16