Otvorenje Laboratorija za znanost o podatcima u prometu i logistici

Dana, 11. listopada 2019, na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj obilježen je Dan Fakulteta prometnih znanosti, a tom prilikom otvoren je Laboratorij za znanost o podatcima u prometu i logistici kojeg predvodi Zavod za Inteligentne transportne sustave. Prigodnom programu nazočili su potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, dekan Fakulteta prometnih znanosti prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, pomoćnik ministra u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Mario Madunić te zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba doc. dr. sc. Olivera Majić.

Laboratorij za znanost o podatcima u prometu i logistici otvoren je u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla. Cilj laboratorija je provođenje razvojno-istraživačkih procesa na području prometa i logistike, te izvođenju laboratorijskih vježbi za studente iz 7 kolegija na Fakultetu prometnih znanosti. U suradnji između istraživača na Zavodu za inteligentne transportne sustave i razvojnim inženjerima iz tvrtke Ericsson Nikola Tesla razvijen je prototip programskog rješenja pod nazivom „Migration Pattern Analysis“ za potrebe rada laboratorija. Spomenuto rješenje temelji se na anonimiziranom praćenju korisnika mobilnih uređaja, te omogućuje izradu izvorišno-odredišnih matrica, toplinskih karata koncentracije korisnika, te grafičkog prikaza migracija korisnika između pojedinih ili skupova regija. Svi korisnici mogu se filtrirati prema nacionalnosti, spolu, te OS-u koji koriste na svom uređaju, a podatci se mogu dobiti tokom karakterističnog dana unutar i izvan turističke sezone. Razvoj programskog rješenja provodit će se u nekoliko faza kroz naredne tri godine. Voditelj laboratorija na razini FPZ-a je dr. sc. Martin Gregurić (zamjenica Dijana Beganović, mag. ing. traff.), dok je dr. sc. Krešimir Vidović, voditelj projekta uspostave i razvoja laboratorija u Ericssonu Nikoli Tesli.

Updated: 17. listopada 2019 — 14:02