SUSTAINABILITY – posebno izdanje: Inteligentna mobilnost: tehnologije, aplikacije i usluge

U okviru posebnog izdanja uglednog časopisa Sustainability (WoS – Q2, izdavač MDPI) za sredinu iduće godine je planirana tema: Inteligentna mobilnost: tehnologije, aplikacije i usluge. Gosti urednici ovog posebnog izdanja su nastavnici Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu: prof.dr.sc. Sadko Mandžuka i pred. Krešimir Vidović, dr.sc. (vanjski suradnik).

Gosti urednici: prof.dr.sc. Sadko Mandžuka i pred. Krešimir Vidović, dr.sc. (Ericsson Nikola Tesla d.d., Zagreb)

Tema posebnog izdanja:

Glavni cilj ovog posebnog izdanja je predstavljanje suvremenih istraživanja i razvoja u urbanoj mobilnosti poznatoj kao inteligentna mobilnost. Moderni urbani prometni problemi više se ne mogu rješavati samo starim pristupima proširenju različitih prometnih kapaciteta. Takav pristup samo dovodi do većeg prometa induciranog većom potražnjom. Pristup inteligentne mobilnosti bavi se problemom gradskog prometa korištenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija, novim saznanjima o planiranju i upravljanju takvih složenih sustava i procesa te novim poslovnim modelima u prijevozu putnika i robe. Vodeća načela inteligentne mobilnosti su: učinkovitost, sigurnost, korisnička orijentiranost, prilagodljivost, održivost, integracija i čiste tehnologije. U tom smislu, inteligentna mobilnost jedna je od glavnih avenija koncepta pametnog grada.

Ključne riječi: inteligentni transportni sustavi, kooperativni sustavi, autonomna vozila, poslovni modeli za nove platforme mobilnosti, inteligentna mobilnost i pametni grad, održivost, tehnologije inteligentnog planiranja u prometu, senzorske mreže, big data u urbanoj mobilnosti.

Rok za podnošenje rukopisa: 15. lipnja 2021.

Više informacija na: https://www.mdpi.com/journal/sustainability/special_issues/IMTAS

Updated: 28. travnja 2020 — 08:08