Održana prva radionica HRZZ istraživačkog projekta DLASIUT

Od 6. do 10. rujna je održana prva radionica HRZZ istraživačkog projekta „Razvoj sustava zasnovanih na učećim agentima za poboljšanje upravljanja prometom u gradovima“ (engl. „Development of Learning Agent-based Systems for Improved Urban Traffic Control“) (DLASIUT). Radionici su prisustvovali članovi istraživačkog tima, stručnjaci iz privrede i akademske zajednice te studenti.

Javni dio radionica je održan u ponedjeljak, 6. rujna 2021., a započeta je pozdravnom riječi Prodekana doc. dr. sc. Marka Šoštarića te voditelja projekta izv. prof. dr. sc. Edouarda Ivanjka. Nakon uvodnog pozdravnog dijela su pojedini članovi istraživačkog tima predstavili svoje rezultate postignute radom na projektu uz raspravu sa stručnjacima prisutnim na radionici uživo ili daljinski.

Ostala četiri dana radionice su članovi projektnog tima iskoristili za detaljniji pregled postignutih rezultata na projektu DLASIUT uz kreiranje smjernica za nastavak rada na projektu. Pri tome su strani istraživači na projektu prof. Daniela Koltovska-Nečoska (Faculty of Technical Sciences, St. Kliment Ohridski University – Bitola, Sjeverna Makedonija), prof. René Schumann (University of Applied Science Western Switzerland (HES-SO), Švicarska) i prof. Ivana Dusparić (TCD, Dublin, Irska) održali niz predavanja radi prijenosa znanja vezanog za kreiranje umjerenih mikroskopskih prometnih simulacijskih modela, primjeni strukturiranih simulacija u provjeri ispravnosti rada učećih sustava i primjeni višeagentnih sustava u upravljanju semaforiziranim raskrižjima.

Službeni jezik radionice je bio engleski zbog sudjelovanja stranih znanstvenika na projektu DLASIUT. Detalji o projektu DLASIUT dostupni su na službenoj web stranici projekta:  https://www.fpz.unizg.hr/dlasiut/. U nastavku se nalazi nekoliko fotografija napravljenih tijekom održavanja radionice.

Updated: 16. rujna 2021 — 19:32