KOLEGIJ:

Signalizacija i upravljanje plovilima

Opis kolegija: Kolegij Signalizacija i upravljanje plovilima donosi osnovne pojmove, podjelu i povijesni razvoj prometne signalizacije kao i zakonsku regulativu kojom je u Republici Hrvatskoj propisano njeno značenje, dizajn, način postavljanja i slično. Osim toga, opisuje materijale i suvremenu tehnologiju koja se koristi za proizvodnju prometne signalizacije naglašavajući pritom važnost retroreflektirajućih svojstava ugrađenih materijala. Detaljnije opisuje svjetlosnu signalizaciju na plovnim putovima, kao i postupak označavanja plovila i osoba zaduženih za terenski rad u prometu. Opisuje, također, i pravila plovidbe (pravila presijecanja pravca plovidbe, susretanja i prestizanja) te navodi probleme koji mogu nastati u uvjetima smanjene vidljivosti. Uz sve navedeno, upućuje u postupak izrade projekata stalne i privremene regulacije prometa u svrhu stvaranja sigurnog i učinkovitog prometnog sustava.

Tematske cjeline:
  • Opći pojmovi o prometnoj signalizaciji
  • Podjela prometne signalizacije
  • Povijesni razvoj prometne signalizacije
  • Zakonska regulativa
  • Vidljivost prometne signalizacije i retrorefleksija u prometu
  • Svjetlosna signalizacija i prometna oprema na unutarnjim plovnim putevima
  • Izrada projekata stalnih i privremenih regulacija prometa
  • Označavanje plovila i osoba u prometu
  • Signalizacija na plovilima
  • Plovidba u uvijetima smanjene vidljivosti
  • Pravila plovidbe
  • Presjecanje pravca kretanja, susretanje i prestizanje
Uvjeti za ostvarivanje prava na potpis:
Za ostvarivanje prava na potpis student mora prisustvovati na ≥70 % predavanja i vježbi.

Način polaganja ispita:
Ispit se sastoji od dva dijela, pismeni i usmeni dio.
Pismeni je dio moguće položiti na dva načina:
a) Putem kolokvija – sastoji se od dvije provjere znanja tijekom semestra (najčešće sredinom i krajem semestra). Prvoj provjeri znanja mogu pristupiti svi studenti koji redovito pohađaju nastavu. Drugoj provjeri znanja pristupaju samo oni studenti koji su stekli pozitivnu ocjenu na prvoj provjeri znanja.
Ako student ostvari pozitivnu ocjenu na obje provjere znanja, oslobađa se pismenog dijela ispita.
b) Putem pismenog ispita – sastoji se od pismene provjere znanja u redovitim ispitnim rokovima. Pismenoj provjeri znanja mogu pristupiti svi studenti koji su ostvarili pravo na potpis.

Nakon stjecanja pozitivne ocjene na pisanom dijelu ispita, svi studenti pristupaju usmenom dijelu ispita.

Za ostvarivanje pozitivne ocjene na kolegiju Signalizacija i upravljanje plovilima, student mora ostvariti pozitivnu ocjenu iz oba dijela ispita.
Obavezna literatura:
  • Ščukanec, A., Rogić, K., Babić, D., Rožić, T.: Autorizirana predavanja iz kolegija, objavljeni sadržaj na Merlinu
Preporučena literatura:
  • Tetley, L., Calcutt, D.: (http://www.pfri.uniri.hr/%7Esusa nj/pdf/Tetley_sadrzaj. pdf), Butterworth-Heinemann. Oxford, 2003 (third edition)
  • Jašić, D.: Međunarodna pravila za izbjegavanje sudara na moru, Sveučilište u Zadru, Odjel za promet i pomorstvo
  • SOLAS konvencija 1974 s amandmanima
  • IMO Resolutions: A.382 (X), A.423 (X), A.424 (XI), A.479 (XII), A.601 (15), A.478 (XII), A.823 (19)