KOLEGIJ:

Vizualne informacije u prometu

Opis kolegija: Više od 90 % svih informacija u prometu su vizualnog karaktera. Zbog te se činjenice studentima prve godine preddiplomskog studija nudi mogućnost izbora kolegija Vizualne informacije u prometu. Kolegij upoznaje studente s osnovnim pojmovima optike i fotometrije te osnovnim elementima koji mogu utjecati na vidljivost situacije ispred vozila i u okolini, a samim time i na sigurnost prometa. S obzirom na to da predmete nije dovoljno samo vidjeti, nego ih treba i razumjeti, odnosno percipirati, kroz kolegij studenti dobivaju uvid u način na koji čovjek vizualno percipira okolinu. Također, studenti se kroz kolegij uvode u svijet prometne signalizacije gdje se upoznaju s osnovnim pojmovima vezanim uz prometnu signalizaciju te materijalima za njihovu izradu. Budući da nije dovoljno samo izraditi i postaviti prometnu signalizaciju da bi ona obavljala svoju funkciju, tijekom kolegija se detaljnije upoznaju i s karakteristikama prometne signalizacije, elementima koji utječu na njezinu kvalitetu, postupcima ispitivanja kvalitete i najnovijim tehnologijama koje se primjenjuju s ciljem poboljšanja kvalitete prometne signalizacije, a time i sigurnosti prometa.

Tematske cjeline:
  • Uvod u vizualne informacije u vožnji
  • Osnove optike i fotometrije
  • Vidljivost u prometu i rad oka
  • Osnove percepcije vizualnih informacija u prometu
  • Vizualna percepcija u uvjetima otežane vidljivosti
  • Osnovni oblici vizualnih poruka i upozorenja u prometu
  • Faktori učinkovitosti prometnih znakova
    • - Čitljivost prometnih znakova
      - Fotometrijske značajke prometnih znakova
      - Kolorimetrijske značajke prometnih znakova
  • Nove tehnologije vođenja prometa
Uvjeti za ostvarivanje prava na potpis:
Za ostvarivanje prava na potpis student mora prisustvovati na ≥70 % predavanja i vježbi.

Način polaganja ispita:
Ispit se sastoji od dva dijela, pismeni i usmeni dio.
Pisani je dio moguće položiti na dva načina:
a) Putem kolokvija – sastoji se od dvije provjere znanja tijekom semestra (najčešće sredinom i krajem semestra). Prvoj provjeri znanja mogu pristupiti svi studenti koji redovito pohađaju nastavu. Drugoj provjeri znanja pristupaju samo oni studenti koji su stekli pozitivnu ocjenu na prvoj provjeri znanja.
Ako student ostvari pozitivnu ocjenu na obje provjere znanja, oslobađa se pisanog dijela ispita.
b) Putem pismenog ispita – sastoji se od pismene provjere znanja u redovitim ispitnim rokovima. Pismenoj provjeri znanja mogu pristupiti svi studenti koji su ostvarili pravo na potpis.

Nakon stjecanja pozitivne ocjene na pismenom dijelu ispita, svi studenti pristupaju usmenom dijelu ispita.

Za ostvarivanje pozitivne ocjene na kolegiju Vizualne informacije u prometu, student mora ostvariti pozitivnu ocjenu iz oba dijela ispita.
Obvezna literatura:
  • Pašagić, S.: Vizualne informacije u prometu, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb, 2004.
  • Ščukanec, A.: Autorizirana predavanja iz kolegija (objavljeni sadržaj na Merlinu)
Preporučena literatura:
  • Olson, P.: Forensic Aspects of Driver Perception and Response, Lawyers&Judges Publishing Company, Inc., SAD, 1996.
  • Gale, A.G., Brown, I. D., Haslegrave, C. M., Kruysse, H. W., Taylor, S.: Vision in vehicles IV, North-Holland, Amsterdam, 1993.