Projekt ‘Bura u Dubrovniku’ – Project ‘Bora in Dubrovnik’

Sastanak Bura u Dubrovniku

On October 30th 2015, Department of Aeronautics hosted a meeting of potential partners on a project which will analyse the effect bora wind has on aircraft during take-off and approach phases of flight at the Dubrovnik airport. Opportunities and needs for cooperation on a series of topics which define this issue were discussed. Representatives from CroControl, Dubrovnik Airport, Faculty of Science, Meteorological and Hydrological Service, and Faculty of Transport and Traffic Sciences were present at the meeting with all participants officially endorsing the project. It was agreed that the project development will be continued during workshop which is to be held in near future. All participants showed full support for the project, support which will hopefully soon translate into start of the project activities that will enable better understanding of the effect bora has on the aircraft flight thus providing the airlines with relevant real-time information.

Na Zavodu za aeronautiku je 30.10.2015. održan sastanak potencijalnih partnera na projektu koji će analizirati utjecaj bure na let zrakoplova u fazama polijetanja i slijetanja na ZL Dubrovnik. Razmatrane su mogućnosti i potrebe za uspostavom suradnje na nizu pitanja koje definiraju predmetnu tematiku. Sastanku su prisustvovali predstavnici HKZP-a, ZL Dubrovnik, PMF-a, DHMZ i FPZ-a te je iskazana formalna potpora projekta. Sastanak Projekt Bura u DubrovnikuDogovoren je nastavak razrade projektne ideje preko stručne radionice koja se planira provesti u bliskoj budućnosti. Iskazani interes svih sudionika daje za nadu skorom početku aktivnosti koje će dovesti do boljeg razumijevanja utjecaja bure na let zrakoplova na način da se zračnom prijevozniku pružaju relevantne informacije u realnom vremenu.