Početak modularnog osnovnog osposobljavanja kontrolora zračnog prometa

Nakon dugotrajne  i opsežne selekcije, danas je 9 novih  polaznika započelo modularno osnovno osposobljavanje kontrolora zračnog prometa za radno mjesto oblasnog radarskog kontrolora. Osposobljavanje se izvodi pri Hrvatskom učilišnom središtu za kontrolu zračnog prometa (HUSK) pri Odsjeku aeronautike Fakulteta prometnih znanosti (FPZ).  U osposobljavanju, uz djelatnike Zavoda za aeronautiku FPZ-a, sudjeluje i veći broj vanjskih suradnika među kojima su i djelatnici Hrvatske kontrole zračne plovidbe d.o.o. (HKZP).

Cilj osposobljavanje je kroz 14 tjedana prenijeti polaznicima osnovna teorijska znanja potrebna za daljnje osposobljavanje za ovlaštenje te stjecanje studentske dozvole kontrolora zračnog prometa te kasniji rad u HKZP-u. Osnovnim su osposobljavanjem obuhvaćeni su sljedeći predmeti: Uvod, Zrakoplovni propisi, Navigacija, Upravljanje zračnim prometom,  Poznavanje zrakoplova, Uređaji i sustavi, Ljudski čimbenici, Meteorologija, Profesionalno okruženje, Engleski zrakoplovni jezik.

Tijekom osnovnog osposobljavanja polaznici će, osim teorijskog znanja, dobiti i vrijedno praktično iskustvo koje će, pod budnim okom instruktora, stjecati na radarskom simulatou BEST.

Polaznici tečaja osnovnog osposobljavanja kontrolora zračnog prometa na HUSK-u