Datum novosti: 14. 06. 2023.

Asistivne tehnologije za pristupačno prometno okruženje bila je tema izlaganja izv. prof. dr. sc. Marka Periše, koji je predstavio ustroj Fakulteta i Zavoda za informacijsko-komunikacijski promet. Kao voditelj Laboratorija za razvoj i primjenu informacijsko-komunikacijskih pomoćnih tehnologija, naglasio je kako im je cilj uskladiti želje korisnika sa stvarnim stanjem i podići stupanj kvalitete života svim skupinama osoba s invaliditetom. Istraživanje mreža i sustava i implementacija usluga ono je čime se bave kao i istraživanje potreba korisnika. U početcima su primijetili jaz i neprihvaćanje onoga što im tehnologija pruža, a vremenom se svijest korisnika dosta promijenila, istaknuo je. Također, predstavljeni su projekti u koje je Fakultet uključen, kao što je pametno raskrižje u Zagrebu i studija implementacije sustava informiranja putnika u željezničkom prometu, kao i prototip pametne narukvice.

Osiguranje digitalne i fizičke pristupačnosti svima, u mrežnim djelatnostima koje regulira, primarni je cilj HAKOM-a, ali isto tako i dijeljenje znanja i iskustava s drugima i stvaranje sinergijskog učinka za veće pomake u društvu. Ovogodišnja konferencija također je dio inicijative podizanja svijesti o tomu da se prilikom izrade digitalnih rješenja ili kod fizičke pristupačnosti poštuju različitosti te kad god je moguće rješenja izvode univerzalno, odnosno tako da se njima mogu koristiti svi, uključujući osobe s invaliditetom.

Više o samoj konferenciji dostupno je na poveznici.

Povratak