U utorak, 16. lipnja 2026., u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održano je završno događanje projekta Hrvatska kvantna komunikacijska infrastruktura – CroQCI, jednog od ključnih nacionalnih projekata u području sigurne komunikacije i razvoja kvantnih tehnologija u Hrvatskoj. Na događanju su predstavljeni najvažniji rezultati projekta, od razvoja idejnog rješenja i uspostave eksperimentalne mreže za kvantnu komunikaciju do uređaja za sigurnu komunikaciju.
Riječ je o području koje će u nadolazećim godinama imati sve veći značaj za zaštitu kritične infrastrukture, a upravo zato nas posebno veseli što su djelatnici Zavoda za informacijsko-komunikacijski promet prezentirali svoj doprinos u tri bloka programa.
- U tematskom bloku „Obrana komunikacije u post-kvantnom svijetu“, Josip Vladava, mag. ing. traff. osvrnuo se na ubrzani razvoj nacionalnih kvantnih strategija u svijetu i ključne globalne događaje koji su stvorili osjećaj hitnosti da se s razvojem kvantne komunikacijske infrastrukture krene već danas. Kroz konkretne primjere sigurnosnih izazova u osjetljivim sektorima poput financija, energetike i diplomacije ukazana je važnost implementacije kvantne komunikacijske infrastrukture.
- U okviru tematskog bloka „Tehnološki temelji nacionalne kvantne infrastrukture“, doc. dr. sc. Ivan Cvitić predstavio je koncept nacionalne kvantne komunikacijske arhitekture Republike Hrvatske, razvijen kao temelj za uspostavu sigurne, pouzdane i dugoročno održive nacionalne infrastrukture za razmjenu kriptografskih ključeva primjenom kvantnih tehnologija. Poseban naglasak stavljen je na buduće mogućnosti povezivanja hrvatske kvantne komunikacijske infrastrukture s infrastrukturom drugih država članica Europske unije, čime bi Republika Hrvatska postala sastavni dio jedinstvenog europskog prostora ultrasigurnih komunikacija koji se razvija u okviru inicijative EuroQCI.
- U zadnjem bloku „Što donosi kvantna komunikacijska infrastruktura“, prof. dr. sc. Dragan Peraković sudjelovao je u panel diskusiji te je dao svoj pogled na izazove u daljnjem razvoju ekosustava u RH, te mogućnostima primjene kvantnih komunikacijskih tehnologija u raznim poslovnim vertikalama. Uz zaključke, iznio je i kratki prikaz budućeg smjera djelovanja istraživača sa Fakulteta prometnih znanosti u daljnjim istraživanjima i projektima te nužnosti transfera tehnologije kao okidaču bržeg razvoja i skorije primjene tehnologije u operativnom radu.
Sudjelovanje naših djelatnika potvrđuje stručnost i prepoznatljivost Fakulteta u području kvantnih komunikacijskih tehnologija i kibernetičke sigurnosti. Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u ovom važnom pothvatu, a uspješan završetak projekta ujedno otvara prostor za nove razvojne korake i buduće suradnje.






Povratak